Осиновяването на котка: полезни съвети за новите стопани

котка у дома Снимка: iStock

П одготовката е от голяма необходимост, когато става въпрос за добавяне на нов космат член към семейството. Ще трябва да планирате предварително и да се запитате с каква котка бихте искали да живеете. Коя възраст би била най-подходяща за вашия дом и дали бюджетът ви е подходящ за отглеждане на котешки приятел.

За какво трябва да помислите преди осиновяването

  • С кого живеете?

Семейство или партньор? Имате ли деца? Или пък жевеете със съквартиранти? Каквато и да е ситуацията в дома ви, еверете се, че имате съгласието на всички и че никой не страда от алергия, тъй като това много ще затрудни съжителството с котката.

Ако имате по-малки деца, които все още не са били около котки, тогава би било добра идея да ги запознаете с котката на приятел или член на семейството и да видите поведението им - може да изчакате известно време, преди да осиновите котка, ако детето ви още не е подготвено за това.

котка у домаСнимка: iStock

Dogsandcats.bg
  • Вашият дом подходящ ли е?

С въвеждането на ново животно в дома ви ще трябва да се уверите, че домът ви е подходящ за котка. Ще ви трябва достатъчно място котешко дърво, котешко легло и места за хранене и тоалетната. Да не говорим за всичките им играчки и драскалки, за да ги поддържат активни и стимулирани, за да предотвратят скуката и драскането на мебелите.

  • Вашите финанси позволяват ли издържането на котка?

Мяукащите животни не са най-скъпите, за които трябва да се грижите, но не са и евтини! Преди осиновяването трябва да сте подготвени да купите всички котешки аксесоари, храна, котешка тоалетна, прегледи при ветеринар, ваксини и обезпаразитяване. Няколко месеца по-късно евентуално ще ви се наложи да инвестирате в кастриране или стерилизиране.

След това идват месечните разходи, като застраховка за домашни любимци, храна, котешка тоалетна, котешки легла и играчки и повтарящи се разходи, като сметки за ветеринарен лекар. Уверете се, че сте разработили бюджета си, за да потвърдите, че имате достатъчно средства, за да се грижите за нова котка.

Процесът по осиновяване на котка

Котка или или коте? Това ще трябва да се обсъди с членовете на вашето семейство и да се вземе предвид тяхната възраст. Помислете за темперамента на котката, преди да вземете каквото и да е решение. Котето ще бъде енергично и ще изисква много време и внимание. Имате ли достатъчно свободно време, което да посветите на забавлението на малко коте, обучение и игра с него?

котка у домаСнимка: iStock

Една по-възрастна котка ще бъде по-улегнала и малко по-спокойна. Когато търсите по-възрастна котка - предпочитате ли спокойна котка, която спи в скута ви и обича да се гушка постоянно или по-независима котка, която предпочита собствената си компания? Котките могат да се открият във всички различни форми, размери и възрасти. След като вземете решение за котката, това ще ви помогне да определите дали тя е подходяща за вас и вашето семейство.

Не може да се отрече колко сладко е едно малко коте, но имате ли свободно време и внимание, за да се грижите за такова?

  • Не бързайте с вземането на решения

Важно е да отделяте време през целия процес, от вземането на решение и особено когато отивате да посетите котки. Доведете цялото семейство със себе си и преминете бавно през котешката зона; внимавайте как всяка от котките реагира на вас. След това може бързо да общувате с онези, които са проявили интерес към вас, и да видите как реагират, когато бъдат взети и галени от вас и вашето семейство. Важно е да бъдете търпеливи в този момент и да дадете на котката малко пространство, тъй като това може да стане непосилно за котето. Винаги можете да посетите приюта или организацията отново, преди да вземете окончателното си решение.

  • Задайте всичките си въпроси

котка у домаСнимка: iStock

Уверете се, че задавате всички въпроси, които смятате за важни, които ще ви помогнат да бъдете в по-добра позиция да можете да вземете решение. Попитайте за медицинската история на котката, дали мъркащият приятел харесва дома или се разхожда навън, тяхното поведение и дали изобщо има някакви притеснения относно котката, която искате да вземете у дома.

Осиновяването е завършено и котето скоро ще бъде в дома ви!

  • Подгответе се за новото пристигане

Преди да доведете котето у дома, уверете се, че домът ви е напълно зареден с всички основни неща за коте - котешка тоалетна, храна, вода, играчки и легло и/или котешко дърво. Подгответе стая за пристигането на мъркащото приятелче, за да свикне с дома и да има достъп до всичко, от което се нуждае. Тъй като котките са териториални животни, те може да се чувстват неспокойни и нервни, идвайки в нов дом, така че трябва да имат някъде насаме, където да могат да се отпуснат.

  • Преминаване към нова рутина

Прекарайте първите дни с вашия нов космат член на семейството, свързвайки се и опознавайки го. Започнете бавно да установявате доверие, като му осигурите достатъчно пространство, за да се чувства сигурно в новия си дом. Котето може да търси място, където да точи ноктите си, така че се уверете, че сте предоставили такова. Създайте рутина, така че да знаят кога да очакват време за хранене и игра. Създаването на рутина ще помогне за улесняване на прехода.

котка у домаСнимка: iStock

Ако приютявате по-възрастна котка, може да се наложи преминаване към нова котешка храна. Най-добре е да правите това бавно, тъй като твърде бързата промяна на диетата на всяко животно може да доведе до стомашно разстройство. Правете го бавно в продължение на една седмица. С по-възрастна котка е най-добре да я оставите да поема инициативата и тя ще ви уведоми, когато се чувства комфортно.

Важното нещо, което трябва да запомните, е да не бързате с тези неща. Ако притежавате други домашни любимци, запознайте новата си котка бавно и ги дръжте разделени, докато новото допълнение не се почувства удобно в новото си пространство. След като се почувства в безопасност и удобно, представянето може да започне, но нека срещите да са кратки и винаги присъствайте на тях.

Виж още